Od kilku tygodni część użytkowników Facebooka styka się z reklamami video w zupełnie nowy sposób. Do tej pory spoty video na Facebooku mogły być promowane przede wszystkim na News Feedzie. Firma z siedzibą w Menlo Park zdaje się trochę zmieniać swoją strategię udostępniając reklamodawcom nowy placement reklamowy. Gdzie można spotkać „In-stream videos”?
Reklamy te będą wyświetlane w trakcie spotów video udostępnianych organicznie przez wydawców. Dla przykładu Gazeta.pl, która mocno przenosi swój content właśnie na Facebooka będzie mogła zarabiać dzięki temu, że w trakcie jej filmów pojawią się reklamy (podobno logika co w przypadku Instant Articles). Od kilku miesięcy trwają testy tego rozwiązania (wg moich bezpośrednich informacji z biura Facebooka najpierw odbywały się w USA, teraz z doniesień użytkowników również z Polski wynika, że placement jest testowany globalnie) – wciąż nie ma oficjalnej daty wprowadzenia In-stream videos dla wszystkich reklamodawców.
Kluczowe pytania
(czyli co wiemy/co możemy przypuszczać/co się dopiero okaże):
1) Jakie są stawki CPV? Na razie za wcześnie na podawanie takich informacji. Dopóki placement nie będzie w pełni dostępny dopóty trudno oszacować czy stawki będą wyższe czy niższe niż na
News Feedzie.
2) Od kiedy placement będzie dostępny dla wszystkich reklamodawców? Placement pojawił się na kontach już parę miesięcy temu (pod koniec stycznia 2017) – natomiast przez długi czas nie było podpięte tam żadne inventory. Czy w tym momencie jest dostępny? Facebook nieoficjalnie twierdzi, że można próbować testować ten placement w swoich kampaniach ale nie daje na razie żadnych gwarancji.
3) Czy korzystanie z tego placementu daje jakieś dodatkowe możliwości? Być może w przyszłości Facebook pozwoli wybierać kategorię wydawcy, w którego filmach video będą wyświetlały się nasze reklamy – jeśli tak by się stało byłoby to przełomową zmianą. Dlaczego? Do tego momentu na Facebooku nie mieliśmy możliwości wybrania kontekstu w jakim pojawia się nasza reklama – co nie jest może bardzo dużą bolączką przy wielu kampaniach ale zdarzają się też takie gdzie ten kontekst ma niebagatelne znaczenie. Co jest możliwe? Już w tym momencie można wyłączać część tematów: „Debated social issues”, „Mature audiences”, „Tragedy and conflict”.
4) Czy filmy reklamowe będą wyświetlane przed, w czasie, czy po spocie wydawcy? Tego jeszcze nie wiadomo.
5) Czy będzie ograniczenie długości spotu reklamowego? Tego również nie wiadomo.
Co Wy sądzicie o tym pomyśle Facebooka? Zarówno z perspektywy reklamodawców jak i użytkowników, którzy będą się stykać z takimi reklamami?
Muszę powiedzieć, że ten tekst jest dla mnie zaskoczeniem. Wygląda na to, że zbyt mało korzystam z Facebooka.